044 331 98 24 095 731 94 97 096 042 55 54
Полідактилія у котів

Полідактилія у котів

 07.06.2019  (394 просмотров)

У Новій Англії можна запросто побачити на виставках кішок із зайвими пальцями в класі домашніхулюбленців. Хоча ця ознака є дискваліфікуючою в чемпіонських класах і зазвичай  не допускається в розведення заводчиками, власники кішок знаходять його привабливим, і коли народжується приплід з кількома полідактами, багатопалі кошенята розбираються в першу чергу.
Вважалося, що англійці могли привезти з собою кішок-полідактів у Бостон в середині 1600-х років, хоча також можливо, що мутація вже мала місце серед місцевих кішок. Ймовірно, нащадки таких кішок подорожували на торгових кораблях з Бостона в Ярмут, Массачусетс і Галіфакс, Нову Шотландію, що може пояснити більш високе, ніж зазвичай, поширення в цих районах випадків полідактилії.  У Норвегії кішки-полідакти були відомі як «корабельні кішки», тому що на загальну думку полідактилія забезпечувала їм можливість краще чіплятися і зберігати баланс при ходьбі під час штормів. Вважалося, що такі кішки приносять морякам удачу, а, крім того, краще ловлять мишей. При наявності подібних вірувань, цілком зрозуміло, що кішок-полідактів британські переселенці брали в морські подорожі до Америки, що, в свою чергу, і могло призвести до зростання полідактилії серед кішок північно-східних областей США.
Часто кішок - полідактів називають «кішками в рукавицях», кішками з «великим пальцем» або хемінгуеївськими. У будинку Хемінгуея на невеликому острові в районі Флориди жило близько 50 кішок, у тому числі і полідакт з 6 пальцями Сніжок. Через 100 років на острові в результаті неконтрольованого розмноження на обмеженій території проживає популяція кішок, половина з яких - полідакти. Кішка-полідакт на ім’я Сліппер, що належала президентові США Т. Рузвельту стала першою кішкою, що оселилася в Білому домі.
Існує дві форми полідактилії преаксіальна і постаксіальна. Аксіально – означає розташування щодо осі складання кінцівок ембріона в матці. «Великий палець» розташований до цієї осі (преаксіально), а «мізинець» - по інший її бік, тобто постаксіально. У людей зазвичай зустрічається постаксіальна полідактилія, тобто поява зайвого мізинця, тоді як у кішок це, як правило, преаксіальна полідактилія із зайвими пальцями з боку великого пальця. 
Теоретично полідактилія може проявитися у будь-якої породи, але на практиці вона найчастіше зустрічається у Менкс і Пікс -бобів. Допустима ж ця аномалія (з точки зору стандарту) тільки в останніх. Хоча є обмеження - максимум сім пальців на одній кінцівці.
Деякі власники стверджують, що великі лапи полідактилів дозволяють їм краще пересуватися по снігу і таким чином збільшують їх виживаність в умовах суворих зим Нової Англії. Не існує фактів того, що полідактилія представляла собою якусь істотну перевагу або недолік в процесі природного відбору, однак, вона могла бути елементом штучного відбору, заснованого на смаках людей, що віддавали перевагу унікальним і незвичайним кішкам, які забезпечили збереження полідактів у популяції домашніх кішок.
Довгі роки багаторазово повторювалося неправдивий висновок, що полідактилія є племінним дефектом, який тягне за собою екстремальні форми виродження та серйозні захворювання у кішок. Але в 1947 році «Денфортскі дослідження», що проводилися на інбредній популяції від двох домашніх довгошерстих кішок які привели 254 полідактильних кошеня дійшли висновку, що дана ознака не має відношення до статі, і не є летальною.
Доктор Леслі Лайонс з Каліфорнійського університету ( University of California , Davis ) протягом декількох років працювала з заводчиками мейн- кунів, збираючи зразки ДНК для виявлення гена полідактилії. На її думку ген полідактилії (Pd) абсолютно безпечний навіть у гомозиготному стані і не має нічого спільного з геном радіальної гіпоплазії (Rh).
Також зразки ДНК полідактільних мейн-кунів були використані у масштабному дослідженні полідактилії у котячих, проведеному в 2007 році вченими Laura A. Lettice, Alison E. Hill, Paul S. Devenney і Robert E. Hill з кафедри генетики людини медичного центру Western General Hospital в Единбурзі (Великобританія). Дане дослідження було спробою розширити знання про існуючі гени, що виражаються у формі полідактилії у різних видів, включаючи людину, мишей і кішок. Дослідження зразків ДНК котячих виявило 3 мутації гена полідактилії (Pd) - схожих, але таких, що мають злегка різну виразність. Таким чином, дане дослідження збільшило число відомих генетичних виразів полідактилії до 13, три з яких асоціюються виключно з кішками. Хоча в роботі зазначено, що полідактилія може викликати проблеми у інших видів, у світі котячих таких виявлено не було. Дослідженню підлягали чистопородні мейн-куни, а також чистопородні пікс-боби і британські кішки. Всі три мутації є безпечними виразами гена Pd. Дослідники прийшли до висновку, що і для людей і мишей, мутації кішки лежать в генному регуляторі ZRS, що припускає, що природа преаксиальної полідактилії кішок ідентична іншим ссавцям. Оскільки ці мутації відображаються в фенотипі кінцівок людини, без будь-яких інших виявлених фізіологічних дефектів автори стверджують, що цей тип полідактилії не тягне за собою шкідливого впливу на здоров'я кішки.
Незаперечним фактом залишається те, що цей ген має різну виразність в потомстві незалежно від комбінації пальців батьків. Він не є летальним і виражає себе по-різному навіть в гомозиготній формі, що нехарактерно для інших домінантних генів.